Chronické onemocnění je takové onemocnění, které není náhlé, probíhá poměrně dlouhou dobu a provází tak populaci během velké části života. Většině chronickým nemocem se lze předem vyhnout. Pomáhá tomu zejména zdravý životná styl, tedy dostatek pohybu a pestrá a zdravá strava. Jednoduše lze říci, že chronické onemocnění se netýká pouze jednoho konkrétního orgánu v těle pacienta, ale jedná se spíše o více faktorů, které se navzájem ovlivňují a tím tělu škodí. Chronickým nemocem se samozřejmě nevyhýbají ani Češi. Jen se postupem času mění typ těchto nemocí, protože úzce souvisejí s životním stylem, který se za posledních 50 let velmi mění. Jaké nejčastější chronické onemocnění v České republice máme? 

Hypertenze (vysoký krevní tlak) 

Hypertenze je lékařský výraz pro zvýšený krevní tlak. O zvýšeném tlaku hovoříme v případech, kdy je pacientovi naměřena opakovaně hodnota více než 140/90. Během hypertenze dochází k ucpávání cév, které jsou tak více náchylné k prasknutí. Určitou formou hypertenze trpí skoro čtvrtina naší populace, ale drtivá většina pacientů má krevní tlak pod kontrolou díky lékům, které dokáží hodnoty tlaku snižovat. Neléčený vysoký krevní tlak vede k srdečním selháním, nebo mozkovým příhodám. Mezí tzv. spouštěče tohoto chronického onemocnění patří nadváha, nedostatek pohybu, kouření, ale i genetické dědictví. 

Bolest zad 

Chronickou bolestí zad trpí v České republice 20 % můžu a skoro 25 % žen. A vlastně to není ani žádným překvapením. Za bolestí zad stojí ve velké většině případů špatné pracovní návyky. Zejména sedavá kancelářská zaměstnaní, která dnes vykonává stále více lidí, jsou pro vaše záda velmi nezdravá. To však neznamená, že bolest zad nemá řešení. Pokud svoje záda nevhodně ohýbáte každý den na pracovní židli, tak se rozhodně musíte zaměřit na správné cvičení, se kterým vám poradí fyzioterapeut. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *