Ještě před začátkem ruské válečné invaze se celé okolí Putinova režimu při hrozbě sankcí vysmívalo a pouze potvrzovala, že něco takového už pro ně není žádná hrozba. Jednotná Evropská unie však zavedla novou sérií sankcí proti agresorovi. Zejména společnou dohodu na nákup zbraní z unijního rozpočtu lze označit za přelomovou. Západní svět se však snaží pomoci Ukrajině zejména na ekonomickém poli a přesvědčit tak ruské obyvatelstvo o tom, jak nebezpečný pro ně je současný prezident Vladimir Vladimirovič Putin. 

SWIFT

Součást celého balíku sankcí je dokonce SWIFT. Tuto sankci mnozí ekonomové považují za tu vůbec největší. Doslova lze říci, že tímto krokem lze Ruskou federaci odříznout od světa. To je sice pravda, ale současné sankce ze strany Evropské unie zahrnují pouze odpojení vybraných ruských bank, mezi které nepatří například největší ruská banka Sberbank, která je známá i tím, že vyhlásila bankrot i na českém bankovním trhu a tím připravila celou řadu klientů o nemalé peněžní vklady. 

Státní rezervy v cizích měnách 

Zřejmě největší ránou do ruské ekonomiky bude zmrazení státních rezerv, které Ruská federace drží v zahraničních měnách. Samozřejmě, že největší část těchto rezerv má momentálně putinův režim uložený v dolarech. Těmito penězi však nemůže nyní ruská centrální manipulovat. Díky tomu není schopná bránit kurz rublu, který nezadržitelně klesá na historická minima a běžným ruským občanům extrémně zdražuje veškeré dovážené zboží. Vzhledem k tomu, že je ruský trh na dovozu závislý, tak to činí velký problém. 

Zákaz pro ruská letadla 

Velice omezující je sankce v podobě zákazu vstupu ruských letadel na území Evropské unie a Spojených států amerických. Tento zákaz se nevztahuje pouze na běžné letecké společnosti, ale i na soukromé lety registrované v Rusku. Díky tomu nemohou cestovat běžný Rusové, ale i bohatí oligarchové, kteří mají své významné majetky a úspory výhradně v západním světě. Problémem samozřejmě může být i možný letecký návrat do vlastní pro 200 tisíc Rusů, kteří jsou momentálně v zahraničí na dovolené. Pokud hovoříme o dovolené, tak v tomto případě nemluvíme o ruských vojácích, kteří jsou na dovolené na Krymu.