Celosvětově proslulý časopis Forbes již řadu let zveřejňuje různé zajímavé žebříčky. Nejznámější je pravděpodobně každoroční seznam nejbohatších lidí na světě. Velmi zajímavý je i poslední dobou zveřejňovaný žebříček nejvlivnějších žen v České republice. Nejedná se o ty nejbohatší ženy. Ale o ty, které mají na dění v tuzemsku největší vliv. Najdeme mezi nimi podnikatelky i političky. Protože pořadník vychází pokaždé v půlce roku, tak budeme vycházet z žebříčku za rok 2021, do kterého se dostal rekordní počet 135 žen napříč odvětvími. 

Alena Schillerová 

Alena Schillerová se v loňském žebříčku umístila na prvním místě. Letos to na prvenství už nevypadá, a to zejména z toho důvodu, že Alena Schillerová už není vicepremiérka a ministryně financí. Tyto dvě funkce totiž měly na její umístění značný vliv. Jako šéfová premiérova státního rozpočtu, který dosahoval výše 1,8 bilionu českých korun, měla významný přímý i nepřímý vliv na všeobecné a ekonomické dění v tuzemsku. 

Věra Jourová 

Věra Jourová je česká právnička a zejména politička, která svou úspěšnou kariéru vybudovala zejména působením na evropské úrovni. Nejdříve byla pět let komisařkou pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů. Od roku 2019 je místopředsedkyní Komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost. Významného ocenění se jí dostalo v roce 2019, kdy byla vybrána časopisem Time mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Do žebříčku se dostala díky agendě ochrany osobních dat a boji s internetovými giganty jako je třeba Google a Meta. 

Lenka Bradáčová 

Lenka Bradáčová je jistě známá většinové populaci. Od roku 2012 je vrchní státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze. Je tedy šéfkou instituce, která se stará o stovky velkých případů, ve kterých se propojuje podnikání s politikou a lobbingem. Díky tomu je stálicí v obdobných řebříčcích. Bradáčová dozorovala hned několik veřejně známých případů, jako například kauzu Mostecká uhelná, korupční jednání Davida Ratha a další pochybné praktiky českých politiků.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *