Když se řekne slovo monarchie, tak mnoho z vás si jistě představí nějaké ty historické české krále nebo třeba aktuální britskou královnu Alžbětu. Samozřejmě, že i nyní známe mnoho moderních zemí, které jsou zároveň monarchie. Kromě zmiňované Británie, například Dánsko nebo Španělsko. Vládci těchto monarchií však nemají přílišný vliv na chod svých zemí a jejich moc je tak omezená. 

Existují však monarchie, kde i v dnešní moderní době má hlavní slovo představitel královské rodiny. Tudíž je jasné, že o směřování dané země rozhoduje opravdu jen omezený počet lidí. Někdy to může být ku prospěchu věci a jindy zase ne. Je však jasné, že moderní monarchie se řadí mezi nejbohatší země světa. Pojďme se tedy podívat na deset takových zemí. 

Saudská Arábie 

Saudská Arábie se řadí mezi dědičné monarchie, kdy nepřetržitě vládnou potomci krále Ibn Sauda, který formoval současnou podobu této arabské země. Současní potomci a samotný král Salman má k dispozici obrovské zásoby ropy. Díky tomu je tato země velmi bohatá a může si dovolit rozmazlovat své občany. Královská rodina má však plnou kontrolu nad politikou, zákony a soudy. 

Katar

Katar se řadí k dalším zemím z perského zálivu, které mohou těžit zejména ze svých bohatých nalezišť ropy. Díky těmto příjmům se zemi daří velmi dobře modernizovat a podporovat i jiné sektory, než je těžba nerostných surovin. Současným vládcem Kataru je velmi vlivný šejk Sheikh Tamim bin Hamad al Thani. 

Spojené Arabské Emiráty 

Spojené Arabské Emiráty jsou pravděpodobně nejrozvinutější zemí na blízkém východě. Může za to zejména turismus a rozvoj dvou velkých metropolí Dubaj a Abú Dhabí. Zároveň je jasné, že v této zemi vládne královská rodina velmi autoritativně a nechává si ve své moci všechny důležité aspekty, jako je náboženství, politika nebo třeba otázka lidských práv. 

Vatican

Monarchie s velkou mocí panovníka však máme stále i v Evropě. Vatikán je sice opravdu malinký stát, ale zato má velký vliv. V této zemi má hlavní představitel, kterým je současný papež František, moc prakticky nad vším, co lze na tomto území alespoň trochu řídit. Jedná se tedy o posledního absolutního monarchu v Evropě. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *