Invaze ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny vyvolala mezi českými občany i politiky obrovskou vlnu solidarity. Velmi významnou finanční pomoc dokázali poslat samotní čeští občané. Celková vybraná částka je už daleko nad jednou miliardou korun. K tomu se samozřejmě připojují lidé, kteří darují různou materiální pomoc. Zejména hygienické potřeby a hračky pro děti. Pozadu nezůstává ani česká vláda, která vyčlenila nemalé peníze ze svého rozpočtu a napadené Ukrajině dodává zdravotní materiál a zejména důležité zbraně a munici. V následujícím článku se podíváme na to, jakými všemi způsoby pomáhá Ukrajině Česká republika. 

Humanitární pomoc ze strany České republiky 

Česká vláda vyčlenila ze svého rozpočtu nemalou finanční částku, konkrétně 300 milionů korun, na humanitární pomoc Ukrajině, která se už druhý týden vystavena brutálnímu útoku ze strany Ruské federace. Tato pomoc je určena zejména pro prchající civilní obyvatele, kteří často opouštějí své domovy pouze s malým zavazadlem nebo batohem. Nemají tak sebou žádné základní potřeby. 

Program MEDEVAC

Nebývale jednotná česká vláda vytvořila pro případ této války speciální program, který se nazývá MEDEVAC. Tento program má za úkol zajišťovat zdravotnické vybavení z českých nemocnic a následně ho dodávat na Ukrajinu, kde je momentálně velký nedostatek zdravotních pomůcek a vybavení pro místní lékaře. 

Zdravotnické balíčky 

Kromě výše zmiňované pomoci se Česká republika rozhodla na Ukrajinu dodávat i zdravotnické balíčky, tzv. trauma kity. Jedná se o základní balíček, který je pro představu balený podobně, jako třeba lékárnička v autě. K sestavování těchto balíčku se mohou přihlásit i dobrovolníci nebo lze posílat peníze na vládou zřízený účet, ze kterého se nakupují další pomůcky.